Domowy Kościów w parafii św. Brata Alberta w Iławie

BANER_DKELB

 W naszej parafii Domowy Kościół działa od 2002 roku. Od września 2017 roku opiekunem kręgu, który skupia 5 małżeństw jest ks. Paweł Liszewski.

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół (DK) łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END),
tworząc właściwą dla siebie drogę. Domowy Kościół jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.

Założycielem Domowego Kościoła był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ  (1914-2009).

Znakiem Domowego Kościoła są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. Domowy Kościół używa również znaku END – ikony św. Rodziny, Świętem patronalnym Domowego Kościoła jest Niedziela Świętej Rodziny.

Duchowa kolebką naszego ruchu jest Krościenko nad Dunajcem. Na Kopiej Górce znajduje się kaplica Chrystusa Sługi i statuła Niepokalanej Matki Kościoła. W kościele parafialnym można pomodlić się przy grobie naszego Założyciela.
Na ulicy Jagiellońskiej 100 znajduje się Centralny Dom Domowego Kościoła.

Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym, w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

– życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia

– życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem

– stałego życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego

– dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec wobec innych ludzi

– postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów

Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (od 4 do 7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach „Domowego Kościoła”.

Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu.

Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.

WIęcej informacji na stronie http://dk.elblag.pl/

Ostatnie wpisy

Intencje mszalne 18 – 24 marca 2024 r.

18 marca – poniedziałek 7:00 – O Boże błogosławieństwo, moc darów Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla ks. Zbigniewa Kazimierczaka z okazji imienin (Mszę