CO WYDARZYŁO SIĘ W PARAFII?

Utworzono: niedziela, 25, czerwiec 2017 Poprawiono: niedziela, 25, czerwiec 2017 Opublikowano: niedziela, 25, czerwiec 2017 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

Już dawno nie pisaliśmy o ważnych wydarzeniach w naszej wspólnocie parafialnej. Tym razem skłoniły nas dwie uroczystości. Są to: 1.Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało); 2. Uroczystość odpustowa. Zacznijmy od tego pierwszego.

 

1) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Boże Ciało to jedno z najpiękniejszych świąt religijnych. Manifestacja wiary, a jednocześnie poczucie, że to sam Bóg wychodzi na nasze ulice, odwiedza nasze podwórka, zagrody, jak śpiewamy w jednej z pieśni:

„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba.

Pod przymiotami ukryty chleba,

Zagrody nasze widzieć przychodzi,

I jak się dzieciom Jego powodzi”.  

Tak też było w całej Polsce, w naszych iławskich parafiach. Dziękowaliśmy za łaski płynące przez sakrament Eucharystii. W naszej parafii była to szczególna i historyczna procesja. W tym roku procesji eucharystycznej przewodniczył sam Biskup Elbląski Jacek Jezierski. On też wygłosił okolicznościową homilię. W homilii poruszył kilka kwestii. Zaznaczył, że procesja to nie spacer, ale wędrówka. W tej wędrówce czyha na nas wiele przeszkód. Ale nie jesteśmy sami. Obecny jest Pan Jezus.

Zwrócił uwagę na poszanowanie niedzieli. W tym dniu nie może zabraknąć Mszy św. Współczesny człowiek odczuwa tęsknotę za Bogiem. Przy każdym ołtarzu Ks. Biskup błogosławił Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie procesji dzieci pierwszokomunijne wyraziły swoją radość i życzenia.

A Ksiądz Proboszcz złożył serdeczne podziękowanie. Dla niego też to był szczególny dzień, gdyż właśnie 15.06.17 obchodził 32-rocznicę święceń kapłańskich. W procesji wzięła niezliczona rzesza wiernych. 

 

2) Dobry jak chleb

Dnia 17 czerwca przypada wspomnienie św. Brata Alberta. Ten dzień w naszej parafii wiąże się z odpustem parafialnym. W tym roku był wyjątkowy, już ze względu na Rok Św. Brata Alberta. Ale właśnie w tym dniu dodatkowo kapłani świętowali swoją rocznicę święceń kapłańskich, koledzy kursowi ks. Piotra Fiałka. Byli to kapłani w większości nam znani. Obchodzili dziewiątą rocznicę.

Ks. Piotr Fiałek przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej. On też wygłosił okolicznościową homilię.

W homilii przypomniał postać św. Brata Alberta. Św. Brat Albert w każdym widział oblicze cierpiącego Jezusa. Poświęcił swoje życie, by nieść pomoc i służyć najbiedniejszym i opuszczonym. Kochał ich, całkowicie zapominając o sobie. Często powtarzał, że trzeba być dobrym jak chleb, i tego uczył swoich braci. Wszyscy jesteśmy powołani do miłowania bliźniego, do szacunku człowieka mimo ubóstwa, zwrócił uwagę mówca. Po homilii miało miejsce oddanie czci relikwiom św. Brata Alberta, po czym nastąpił dalszy ciąg Eucharystii. Tak jak przystało w Oktawie Bożego Ciała po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół naszej świątyni. W procesji księża jubilaci nieśli na swych ramionach figurę Matki Bożej Fatimskiej. Podczas uroczystości obecni byli kapłani z dekanatu. Nie zabrakło też akcentu życzeń, czego dokonali młodzi parafianie.


DMG

Odsłony: 10128