Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Utworzono: niedziela, 03, czerwiec 2018 Poprawiono: niedziela, 03, czerwiec 2018 Opublikowano: niedziela, 03, czerwiec 2018 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

W czwartek 31 maja 2018 w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyszliśmy z naszych kościołów w procesjach eucharystycznych. To wyraz radości i podziękowania. Pan Jezus obiecał, że pozostanie z nami aż do skończenia świata. Wychodzi w Najświętszym Sakramencie na ulice naszych miast, miasteczek i wsi. Procesja ta jest nazywana często manifestacją naszej wiary. Im większe zaangażowanie uczestników, tym silniejsze oddziaływanie na innych. W każdej parafii na wiele dni przed procesją ofiarnie przygotowywane są ołtarze, gromadzi się płatki kwiatów. Wielu wiernych ma swój udział w przygotowaniach i przebiegu uroczystości. Nie sposób ich wszystkich wymienić, aby nikogo nie pominąć. To tylko wie Pan Bóg.

 

Tak też było i w naszej parafii. Dzień wcześniej i z samego rana w Boże Ciało grupy odpowiedzialne za ołtarze dwoili i troili się, aby jak najlepiej wypaść. Niektórzy mają wprawę, bo uczestniczą w tych przedsięwzięciach od lat. A upał w tym roku dawał się we znaki, szczególnie kwiatom, dlatego aby nie stały na przysłowiowej „pustyni”, przy niektórych ołtarzach ustawiano krótko przed procesją. Każdy ołtarz miał swoje przesłanie. Punktualnie o godzinie 11.00 przy biciu dzwonów, z pieśnią na ustach „Twoja cześć, chwała” wyruszyliśmy na ulice naszej parafii, uzbrojeni w parasole chroniące przed słońcem, zaopatrzeni w butelki z wodą. Przeszliśmy ulicami: 1-go Maja, Gen. Maczka, Smolki, Skłodowskiej, Wiejskiej, Baczyńskiego, Okulickiego, 1-go Maja. Tradycyjnie zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach przy Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr  5, Spółdzielni Mieszkaniowej „Praca” oraz przy naszej świątyni. W tych miejscach była krótka modlitwa, odczytana Ewangelia i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po czym szliśmy dalej. W homilii na koniec procesji, przy czwartym ołtarzu usłyszeliśmy najważniejsze Słowa odnoszące się do istoty Eucharystii, sensu procesji i naszego uczestnictwa w praktykach religijnych. W czasie procesji prosimy Pana Boga o błogosławieństwo nad miejscami, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się. Najważniejsze jest, aby udział w procesji obudził w nas gorliwość i otwartość na oddawanie czci Bogu oraz dawania o Bogu świadectwa innym ludziom. I to, co najważniejsze odpowiedzieć sobie na pytanie, kim dla mnie jest Pan Jezus oraz na pytanie, czym dla mnie jest Eucharystia. W procesji brały udział całe rodziny, z małymi dziećmi w wózkach, osoby poruszające się o kulach czy w podeszłym wieku. Każdy szedł w miarę swoich możliwości. Gdy patrzyło się z daleka ciągnął się niesamowity długi sznur ludzi. Jak zbawienny był w pewnym momencie delikatny powiew wiatru czy mały obłoczek, który zakrył na chwilkę słońce. Zapewne niektórym wyrwało się: „Dzięki Ci Boże”. Po skończonej procesji jeszcze była odprawiona Msza święta, dla tych, którzy jeszcze nie brali udziału w Najświętszej Ofierze. Udział w procesji nie zwalnia z obowiązku z uczestnictwa w Eucharystii.


 

                                                                                                                          AB; DMG

Odsłony: 8784