XXVI EPP na Jasną Górę - Pomezania Iława

Utworzono: wtorek, 31, lipiec 2018 Poprawiono: wtorek, 31, lipiec 2018 Opublikowano: wtorek, 31, lipiec 2018 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

 30 lipca 2018 roku wyruszyła na szlak pielgrzymkowy na Jasną Górę grupa Pomezania Iława wchodząca w skład XXVI EPP. Grupa wyruszyła z parafii św. Andrzeja Boboli, gdyż tam dzień wcześniej gości na noclegu Pogezania Morąg-Pasłęk. Uczestnicząc we wspólnej Eucharystia już wytwarza się jedność pielgrzymkowa. Przewodnikiem grupy iławskiej jest ksiądz Łukasz Jaworski, nasz wikariusz.

O godzinie 8.00 Mszy świętej przewodniczył przewodnik grupy Morąg-Pasłęk ks. Karol Waga.

W koncelebrze uczestniczył nasz przewodnik oraz były wikariusz naszej parafii ks. Piotr Fiałek

 

(w czasie wolnym od studiów wspomaga parafię). Homilię wygłosił ks. Karol. Poruszył bardzo wiele ważnych kwestii, nie tylko dla pielgrzymów. Zwrócił uwagę, że należy z Panem Bogiem współpracować, abyśmy byli przedłużeniem jego rąk i jego nóg, abyśmy poszli do tych, którzy są obciążeni i utrudzeni. Takim czasem jest czas pielgrzymki. Powinniśmy odnaleźć Boga. Można zobaczyć Go w tych, których będziemy spotykać na szlaku pielgrzymkowym. Niech ten pielgrzymkowy czas będzie czasem dotykania Boga i odpowiedzi Bogu czy chcę być przedłużeniem jego rąk. Może będzie trudno, może ktoś będzie mnie denerwował, ktoś nieprzyjaźnie się odezwie. Będzie to sprawdzian miłości do bliźniego. Niech Pan nasz nas podnosi. Niech pomaga przełamać opory – zakończył. Błogosławieństwa pielgrzymkowego udzielił gospodarz miejsca ks. Proboszcz Jarosław Hossa. Punktualnie o 9.15 pątnicy wyruszyli na szlak. Naszej grupie towarzyszyli odprowadzający, niektórzy nawet do pierwszego noclegu do Łąkorza. Pielgrzymów mijały pojedyncze osoby, które machały, niektórzy patrzyli z zaciekawieniem. Iława jakby się wyludniła. Tradycyjnie na terenie naszej parafii począwszy od PZU do kościoła stali w grupach i żegnali pątników, robili zdjęcia. Pielgrzymi weszli w las, kierując się na drogę do Jamielnika.

Oczywiście grupy pilotowała nasza policja. Ile liczy iławska grupa? Często jest zadawane to pytanie. Bardzo skromna liczba. Dzięki Bogu, że wyszli. Nie było tak małej liczby pątników w dwudziestosześcioletniej historii iławskiej pielgrzymki. Co było powodem trudno powiedzieć? Może coś lub ktoś nie odpowiada. Ale jest to sprawdzian miłości. Rozmawiając z wieloma osobami młodymi będącymi przed kościołem czy na ulicy to najczęstszym powodem był brak urlopu, a trochę starsi to nie takie zdrowie czy też opieka nad chorymi domownikami itd. Mam nadzieję, że to był jednorazowy „wypadek przy pracy”. Są lata tłuste i chude. Czasami może warto postawić, na jakość a nie na ilość. Wtedy będą bardziej wydatne owoce. Piękne jest to, że Ci, którzy kiedyś pielgrzymowali teraz wysyłają swoje dzieci. Także chyba duch pielgrzymkowy nie zaniknie. Otoczmy wszystkich pielgrzymów naszym duchowym wsparciem, a szczególnie naszą iławską grupę z przewodnikiem na czele. Trzeba dodać, że księdza wspiera kleryk Adam, któremu nie brakuje poczucia humoru. Dlatego też o nim pamiętajmy. A hasłem tegorocznej pielgrzymki jest: „Przez krzyż do wolności”. Nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Tekst i fot.: DMG

Fot. i wideo: BJ

 

Odsłony: 7835