ZASŁUCHANA ROZWAŻAŁA W SWOIM SERCU. DIECEZJALNY DZIEŃ SKUPIENIA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Utworzono: czwartek, 23, maj 2019 Poprawiono: czwartek, 23, maj 2019 Opublikowano: czwartek, 23, maj 2019 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

„Zasłuchana rozważała w swoim sercu”, „Żywy Różaniec dla Misji” to główne myśli z Diecezjalnego Dnia Skupienia Żywego Różańca. Modlitewne spotkanie odbyło się 18 maja 2019 w naszej parafii. Spotkanie poprowadził ksiądz prof. Jacek Neumann, diecezjalny moderator „Żywego Różańca”.

Rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

 

W dalszej kolejności zgromadzeni wysłuchali dwóch konferencji. Zwieńczeniem dnia skupienia była Eucharystia. „Coś niezwykłego jest w różańcu” – rozpoczął konferencję ksiądz moderator, nawiązując do objawień fatimskich. Maryja była widziana przez wizjonerów, prosiła o modlitwę różańcową. Szczególną uwagę zwrócił na portret duchowy Maryi. Matka Boża usłyszała słowo. Ale to słowo rozważała w swoim sercu. Była zasłuchana. Mądrością jest przyjąć słowo, jak Maryja sercem. Choć w tej konferencji przewijało się wiele innych wątków nawiązujących do okresu wielkanocnego, ale wszystko w końcowym efekcie sprowadzało się do zasłuchania i rozważania w sercu. W drugiej konferencji zastanawialiśmy się, kim jest Matka na podstawie historii Polski, nawiązując do objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Krótko zwrócił uwagę, że jednym z elementów różańca jest apostolstwo misyjne. Właśnie stamtąd czerpie swoje korzenie różaniec, przypominając postać sługi Bożej Pauliny Jaricot, tłumacząc, w jaki sposób Żywy Różaniec łączy się z dziełami misyjnymi Kościoła. Ale kwestię ducha misyjnego „Żywy Różaniec dla Misji” bardziej rozszerzył podczas homilii ks. Ryszard Półtorak, Dyrektor diecezjalny ds. Papieskich Dzieł Misyjnych. „Idźcie na cały świat” – przypomniał polecenie Jezusa. Tak „Idźcie na cały świat” i tam głoście Dobrą Nowinę. Działalność misyjną Kościoła omówił na posłannictwie św. Pawła i Barnaby. Gdzie udawali się z misją to najpierw szukali wspólnoty. Dobra Nowina rozprzestrzeniła się na całym świecie. Jednakże Kościół w Polsce potrzebuje ducha misyjnego. Podał porównanie: w Polsce mamy przeszło 2 tysiące misjonarzy, a w Holandii jest 13 tysięcy. Ale do rozwinięcia ducha misyjnego potrzebny jest odpowiedni klimat: w rodzinie, wspólnotach, parafiach. Wracamy do korzeni różańca. „Żywy Różaniec dla Misji” to wielki potencjał modlitwy, to budzenie powołań misyjnych. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. prof. Jacek Neumann. Współkoncelebransami byli ks. Ryszard Półtorak i ks. Marian Florek, proboszcz miejsca, a zarazem opiekun Żywego Różańca w parafii.  Po Mszy świętej chętni mogli pobrać foldery promujące misyjność Kościoła: „Żywy Różaniec dla Misji”; „Wspomóż misyjnych seminarzystów – przyszłość Kościoła”. A ponadto każdy otrzymał obrazek ze sługą Bożą Pauliną Jaricot. W programie też był czas na spotkanie przy herbacie, kawie i cieście. Całość trwała raptem cztery godziny. To był błogosławiony czas! Patronował nam św. Jan Paweł II, wielki czciciel różańca. Tego dnia przypadały jego urodziny.

 

Odsłony: 3962