„Getsemani” w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Utworzono: niedziela, 09, marzec 2014 Poprawiono: niedziela, 09, marzec 2014 Opublikowano: niedziela, 09, marzec 2014 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

Dodano dnia 25.06.2009r.

30 czerwca nasza parafialna wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Getsemani” wraz z rodzinami i przyjaciółmi wspólnoty w liczbie 73 osób udała się, jak zresztą często czyni, do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Niebo straszyło ciemnymi chmurami, jak się okazało – tylko straszyło...

Co prawda Iława żegnała nas deszczem, ale już Gietrzwałd witał nas lekką mżawką, która całkowicie ustała zaraz po Mszy Św.

Nawet Ewangelia odczytywana tego dnia pokrzepiła serca nieco wątpiących. Uciszenie burzy na jeziorze z Mt 8,23-27 potwierdzało, że z Jezusem przy boku nie trzeba się bać. Zresztą gietrzwałdzki proboszcz z miną mędrca zapewnił nas, że burza na pewno przejdzie bokiem, i tak też się stało. Cudowne miejsce...


Pobyt w sanktuarium zapełniła nam modlitwa w bazylice: wspólny różaniec, Msza Święta oraz ostatnie już w tym roku nabożeństwo czerwcowe.

Po strawie duchowej przyszła kolej na strawę dla ciała. Już tradycyjnie rozpaliliśmy ognisko przy Domu Pielgrzyma, a w ruch poszły kije z kiełbaskami. Śpiewom i pląsom nie było końca. „Pingwinek” okazał się być najbardziej ulubioną zabawą, choć wymaga (o czym wiedzą wtajemniczeni) nie lada kondycji. Co niektórzy z młodych powrócili do dawnych zabaw w stylu: „Anse kabanse” (autor niniejszej notki znał ją zawsze jako „Ąse madąse”). W tym czasie także chętni mogli wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej poprowadzonym przez kleryka Mateusza.

Przemiły wieczór zakończyliśmy wspólnym Apelem Jasnogórskim, podczas którego brat Grzegorz od Księży Kanoników Regularnych rozważał słowa: „Zdrowaś Maryjo – święta Maryjo”.

Żegnaliśmy Gietrzwałd z pieśnią na ustach i z radością w sercu, że możemy mieszkać w bliskości tak pięknego, wypełnionego Bożą obecnością, miejsca.

Zobacz zdjęcia

Zobacz zdjęcia M. Skowrońskiego

Opracował: ks. Tomasz Wieczorek

Odsłony: 1195