Ogłoszenia - 27 stycznia 2019 r. – III niedziela zwykła

Utworzono: niedziela, 27, styczeń 2019 Poprawiono: niedziela, 27, styczeń 2019 Opublikowano: niedziela, 27, styczeń 2019 Administrator - Sebastian Rynkowski  Drukuj  Email

 

1.    Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami.

 

2.        W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca – dzień, w którym oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.  Szczególnym wyrazem naszej miłości do Jezusa jest nowenna pierwszych piątków miesiąca. Przypominamy o tym szczególnie dzieciom z klas IV, które w tym roku po raz pierwszy wypełniają tę nowennę. Spowiedź z racji pierwszego piątku będzie w piątek od 17:00 – 18:00.

3.        Zapraszamy czcicieli Matki Bożej na Mszę św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 7:00 rano. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie Róż Różańcowych  i zmiana tajemnic różańcowych.

4.        W sobotę – 2 lutego – będziemy przeżywać święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas każdej Mszy św. w tym dniu poświęcimy świece gromniczne, które przyniesiecie do świątyni. Dawniej wystawiano je zapalone w oknach podczas burzy oraz wkładano w dłonie konających. Zwyczaj ten nawiązuje do Chrystusa – Światłości świata. Mimo, że to święto ma charakter Pański, w tradycji polskiej otrzymało silny charakter Maryjny: Chrystus jest Światłością świata, oświecającą nasze ciemne drogi, na których przewodniczy nam Jezusowa Matka.

        Msze św. w sobotę będą odprawiane w następującym porządku: 
7:00, 10:00, 16:30 i 18:00.

5.        Święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, ustanowionym przez św. Jana Pawła II w 1997 r. Naszą modlitwą ogarniamy osoby oddane w szczególny sposób na wyłączną służbę Bogu w licznych zgromadzeniach żeńskich i męskich. Prosimy w tym dniu dobrego Boga o liczne i święte powołania. Staramy się także wesprzeć je materialnie. W związku z tym ofiary złożone na tacę w święto Ofiarowania Pańskiego będą przeznaczone na wsparcie klasztorów klauzurowych w naszej diecezji. Na terenie Elbląga są dwa klasztory sióstr klauzurowych: Karmelitanek Bosych i Klarysek od Wieczystej Adoracji.

6.        Ze względu na wyraźną obecność i znaczenie Symeona i Anny w wydarzeniu Ofiarowania, święto to jest także dniem modlitw w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna ukazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania do odejścia z tego świata.

7.        Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • ·         28 I – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła (wspomnienie obowiązkowe),
  • 31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe).
Odsłony: 604