2 lutego 2020 r. – święto Ofiarowania Pańskiego

 1. Dzisiaj w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia. Podczas każdej Mszy św. święcimy świece ( gromnice), które ze sobą przynosicie do świątyni.
 2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
 3. Wpatrzeni w ich wiarę i całkowite oddanie Panu Bogu powinniśmy dzisiaj zatrzymać się nad naszą własną wiarą. Zachęca do tego papież senior Benedykt XVI w jednym ze swoich listów: „[…] każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej
  i przemodlonej oraz zastanowić się nad samym aktem wiary”. Weźmy sobie to papieskie wezwanie do serca.
 4. W tym roku w święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy już po raz dwudziesty czwarty ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych
  i domów zakonnych. W związku z tym ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym są przeznaczone na wsparcie klasztorów klauzurowych w naszej diecezji, czyli klasztorów Karmelitanek Bosych i Klarysek od Wieczystej Adoracji w Elblągu.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Naszą modlitwę w pierwszy czwartek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18:00 i nabożeństwa ofiarujemy za powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania. Grupa Modlitwy do Najdroższej Krwi Chrystusa zaprasza również tego dnia o godz. 17:15 na nabożeństwo połączone
  z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w intencjach wynagradzających za grzechy nasze i całego świata oraz w intencji świętych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 6. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z racji wizyty duszpasterskiej możliwość skorzystania z sakramentu pokuty będzie
  w piątek w godz. 15:00 – 15:45.
  Wszystkich parafian zachęcamy do pojednania się z Bogiem i braćmi oraz do licznego udziału we Mszy św. i  nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego.
 7. Trwa wizyta duszpasterska w naszej parafii. W dni powszednie zaczynamy kolędę o godz. 16:00, w sobotę i w niedzielę o godz. 15:00. Kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 15:00 – 15:45.
 8. W następną niedzielę – 9 lutegodzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami będą zbierać ofiary na pomoc dla dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin naszej parafii oraz dla ludzi chorych i w podeszłym wieku.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 5 II – św. Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół.
 • 6 II – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

Ostatnie wpisy