Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej (Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane dobre postanowienia.
W Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele od kilku lat parafianie dobrowolnie podejmują Duchową Adopcję. Liczba osób podejmujących to dzieło z roku na rok rośnie. W roku 2024 do okolicznościowej księgi wpisało się 37 parafian. W tym roku liczba ta wzrosła o 15 i wyniosła 52 osób chętnych, aby ratować ludzkie istnienia pod sercami matek.
Inicjatorami powstania w Polsce duchowej adopcji byli świeccy skupieni we wspólnocie „Straż Pokoleń” przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie, skąd, co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym kościele, 2 lutego 1987 roku, zostały złożone pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Obecnie jest to Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W sobotę, 22. marca, odbyła się 45. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa św. Jana Pawła II: „Życie zawsze jest dobrem”. Zostały one zaczerpnięte z encykliki Evangelium vitae.
W naszej parafii inicjatorem tej akcji jest Domowy Kościół, galąź rodzinna ruchu Światło-Życie.