Kana Galilejska – wspólna akcja na trudne czasy

rozaniec

 Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Bracia i Siostry w Wierze! Chciałbym przedstawić wam inicjatywę dwóch księży, o których już wspominałem przy akcjach Nazaret moim Domem czy Niniwa Pokuta Rodzin. Ksiądz Teodor Sawielewicz, twórca projektu na YouTube o nazwie Teobańkologia, pomysłodawca odmawiania codziennych Różańców o 20:30 na wspominanym wcześniej kanale, oraz ks. Dominik Chmielewski, Salezjanin, autor książki „Kecharitomene”, opowiadającej między innymi o jego wielkiej miłości do Maryi.
Wydarzenie Kana Galilejska, jak zaznacza ks. Dominik jest kontynuacją dwóch wcześniejszych akcji, o których wspomniałem na początku, w których być może ktoś z was czynnie brał udział. Idea tego projektu zawiera się w trzech ważnych punktach: modlitwie różańcowej przez cały miesiąc październik (należy odmówić chociaż jedną część Różańca), Adoracji Najświętszego Sakramentu przynajmniej 30 minut w każdym jednym tygodniu inicjatywy oraz to co jest kanwą tej akcji modlitwie w intencji potrzeby jednej konkretnej osoby.
Nazwa wydarzenia to kolejne ważne miasto w działalności Pana Jezusa, spory wpływ na cud w tej miejscowości miała Matka Boża. Dostrzegła brak wina, który był ważny dla gości weselnych i poprzez prośbę do swojego syna oraz jego cud uzupełniła tą pustkę. Analogicznie do naszego życia to właśnie ona zauważa to, czego my sami nie widzimy w naszych rodzinach, środowiskach. Swoją obecnością, wstawiennictwem w modlitwie różańcowej chce wypełniać, uwypuklać nasze ułomności i zachęcić nas byśmy to jej wszystko ofiarowali w tym najpiękniejszym oddaniu jej czci jakim jest Różaniec.
Co zrobić gdy wśród zabiegania, różnych spraw życia codziennego, choroby nie zawsze starczy czasu by być w kościele np. Na adoracji Najświętszego Sakrament lub nie odmówimy części Różańca? Autorzy akcji zachęcają wtedy aby na w następnych dnia uzupełnić adorację i modlitwę, o ten czas, kiedy ją opuściliśmy. Wtedy odmawiamy nie jedną, a dwie części Różańca. Odnośnie adoracji może ona być przez internet np. z Niepokalanowa, niemniej jednak księża podkreślają istotę obecności każdego z nas przed Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie w naszych parafiach, świątyniach. To wszystko ma nas uczyć systematyczności i wierności na modlitwie.
Gdy opuścimy jakiś dzień tego wydarzenia, to nie bójmy się zacząć od początku, Pan Bóg widzi wszystko to co się dzieje w naszym życiu, jesteśmy różni, w rożnych sytuacjach życiowych dostrzega nasze trudności. Chodzi o to żeby skupić się, powracać do naszych zamysłów, planów, z miłością wracać w objęcia Pana, jest ona kluczem w naszym życiu, choć wewnętrznie możemy ją nie zawsze dostrzegać czy czuć. Miłość równa się wierności choćby w akceptowaniu różnych trudności, podejmowaniu decyzji, czy podążaniu za jego przykazaniami, błogosławieniu tych, którzy są naszymi nieprzyjaciółmi podkreśla to ksiądz Dominik.
Podsumowując akcja trwa cały Październik.  Można wziąć udział w odmawianiu Różańca podczas transmisji internetowych na kanałach Teobańkologia lub Kecharitomene codziennie o 20:30, indywidualnie np. w domu, czy podczas nabożeństw październikowych w swoich świątyniach.
Ja sam przekonałem się jak piękna i ważna jest modlitwa różańcowa. Od ostatnich dwóch poprzednich pielgrzymek na Jasną Górę odkryłem radość z jej odmawiania, często modlę się Różańcem podczas drogi do pracy, czy podczas codziennych zadań domowych. Uspokaja mnie, wycisza mnie, gdy jestem zdenerwowany lub kiedy przejmuję się czymś ważnym, to zawierzam te sprawy w kolejnych częściach i dziesiątkach Różańca.
Życzę sobie i wam Drodzy Bracia i Siostry pięknego czasu na Różańcu, odkrywaniu samego siebie, swoich niedoskonałości, doświadczenia radości z obecności Maryi, jej Syna, oraz tego, by ta akcja przyniosła jak największe owoce w naszych rodzinach, środowiskach. Zachęcam i proszę ,abyście też byli apostołami tej inicjatywy i opowiedzieli o niej tym, którzy o niej jeszcze nie słyszeli!

SZCZĘŚĆ BOŻE!
Piotr Kamiński

Ostatnie wpisy