Byliśmy w Górce Klasztornej /galeria zdjęć/

PHOTO-2024-03-17-22-04-00 (2)

W sobotę 16 marca 2024 r. wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Getsemani” wraz z osobami ze Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, pod duchową opieką wikariusza – ks. Radosława Żygowskiego wyruszyła na pielgrzymkę do Górki Klasztornej. Droga upływała nam na modlitwach i śpiewach, które prowadził ks. Radosław. Siostra Aniela zapoznała nas z historią Górki Klasztornej i objawieniami Matki Bożej, które miały miejsce w 1079 r. Zelatorka Janina przedstawiła nam ABC Apostolstwa, które od 1987 roku na mocy Dekretu Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa ma swoją siedzibę w tym sanktuarium. Górka Klasztorna to najstarsze w Polsce miejsce objawienia maryjnego.

W Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej pokłoniliśmy się naszej Pani, a o godz. 13:oo uczestniczyliśmy w odsłonięciu obrazu. Dzieje kultu Maryi Góreckiej ciekawie przedstawił nam kustosz – ks. Piotr Lipski MSF.

O godz. 14:oo zgromadziliśmy się na placu objawień, by uczestniczyć w Eucharystii. O godz. 16:oo rozpoczęło się jubileuszowe – 40 –te Misterium Męki Pańskiej, które otworzyła scena z wieczernika. Chrystus zasiadł do stołu z 12 uczniami. „Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo połamał i dał uczniom…”. Apostołowie podczas misterium rozdali go później nam, zgromadzonym na placu.

Drastyczne sceny policzkowania, biczowania, krzyżowania najbardziej nas dotykały i sprawiały, że łzy mieszały się z rzęsiście padającym deszczem.

Misterium poruszyło serce każdego z nas. Udział w nim to swego rodzaju rekolekcje, które pozwalają nam lepiej przygotować się Zmartwychwstania Pańskiego.

Pełni refleksji bezpiecznie wróciliśmy do Iławy.

Marysia

Ostatnie wpisy