Ogłoszenia duszpasterskie – 19 grudnia 2021 r. – IV niedziela adwentu

ogłoszenia

1. Do świąt Bożego Narodzenia naprawdę blisko. W piątek Wigilia i kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku, przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

2. Do czwartku włącznie zapraszamy na Msze św. roratnie o godz. 18:00.

3. W piątek, w Wigilię Bożego Narodzenia, nie będzie Mszy św. o godz. 18:00.

4. W Wigilię Bożego Narodzenia, w godz. 12:00 – 13:00, będzie  można odebrać w naszym kościele Betlejemskie Światełko Pokoju, które przekazali nam iławscy harcerze. Przy odbiorze światełka istnieje możliwość wsparcia działalności harcerskiej na ziemiach iławskich poprzez ofiarę na statutowe działania harcerskie.

5. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia.

6. Przypominamy, że w chrześcijańskim domu przed podzieleniem się opłatkiem należy przeczytać ewangeliczny opis Narodzenia Chrystusa i odmówić wspólnie modlitwę „Ojcze nasz”. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na stół wigilijny alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać kolędy, by wspólnie się radować z przyjścia Zbawiciela na świat.

7. W tym duchu również przyjdźmy na pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.  Aby jak najwięcej wiernych mogło wziąć w niej udział, odprawimy 3 pasterki: o godz. 20:00, 22:00 i 24:00. 

8. Opłatek wigilijny pobłogosławiony w świątyni można jeszcze nabywać
w kancelarii parafialnej w dniu dzisiejszym po każdej Mszy św., a od poniedziałku do czwartku w godz. 17:00 – 18:00.

9. Porządek Mszy św. w Uroczystość Bożego Narodzenia będzie taki, jak w każdą niedzielę, czyli: 6:30, 7:30, 9:00, 10:30. 12:00, 13:15, 15:00 i 18:00. W drugi dzień świąt porządek Mszy św. będzie również taki sam.

10. Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła nakazuje nam, duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udać się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem musimy stwierdzić, że i w tym roku duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są nadal możliwe. Dlatego, zgodnie ze wskazaniem naszego Biskupa Jacka Jezierskiego, zapraszamy mieszkańców poszczególnych ulic do naszej świątyni na specjalną Mszę św. „kolędową” sprawowaną w ich intencji. Podczas tej Mszy św. będziemy wspólnie modlić się o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo oraz o zdrowie duchowe i fizyczne dla mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii.

11. Msze św. „kolędowe” będziemy odprawiać w dni powszednie o godz. 17:00 od 27 grudnia do 21 stycznia. Szczegółowy plan wyznaczonych ulic na dany dzień znajduje się na stronie internetowej naszej parafii i w dzisiejszym numerze „Albertówki”, jest także wywieszony w gablotach przed kościołem.

12. Msza święta „kolędowa”, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, będzie odprawiana w sposób uroczysty i z homilią. Podczas tej Eucharystii odmówimy modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Poświęcimy również wodę, którą przyniesiecie do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabierzecie ze sobą, aby pokropić nią swoje domy i mieszkania. Zachęcamy, by poprzedziła ten rytuał wspólna modlitwa w rodzinnym gronie.

Ostatnie wpisy