Refleksje po rekolekcjach „REO” – rozmowa z ks. Radosławem (zdjęcia)

PHOTO-2024-06-11-15-52-07 (1)

Zakończyły się w naszej parafii  rekolekcje tzw. REO czyli Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy. Po raz pierwszy z opiekunem ks. Radosławem Żygowskim. Ks. Radkowi zadałem kilka pytań…

 Dk. Andrzej: Szczęść Boże Księże, zacznę od zaspokojenia swojej ciekawości … czy nasza parafialna Wspólnota Odnowy w Duchu św. „Getsemani” jest dla Księdza nowym zetknięciem się z tym rodzajem duchowości?

Ks. Radosław: Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w naszej parafii nie jest moim pierwszym kontaktem z ruchami charyzmatycznymi. Jeszcze zanim podjąłem decyzję o rozpoczęciu formacji w seminarium, miałem okazję posługiwać we wspólnocie w mojej rodzinnej parafii oraz uczestniczyłem w kilku seriach rekolekcji.

Dla Odnowy jest ważne, aby poddać się prowadzeniu Trzeciej Osoby Trójcy Świętej- Duchowi Świętemu. Duchowość Odnowy jest oparta na Słowie Bożym, modlitwie oraz na życiu wspólnotowym, więc nie tylko dla mnie, ale zapewne i dla wielu innych ludzi nie jest niczym nieznanym. Tym, co wyróżnia Odnowę jest patrzenie na te przestrzenie życia przez pryzmat woli Ducha Świętego i kierowanie się nią. Moje wrażenie dotyczące Getsemani? Jezus w ewangelii wg. św. Mateusza powiedział, że “gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Tutaj zdecydowanie czuć Bożą obecność.

Nasza „Odnowa” istnieje i działa już niespełna 30 lat, co w tej wspólnocie urzekło Księdza najbardziej?

– W naszej wspólnocie najbardziej urzekła mnie nieustanna chęć wzrastania, zarówno w wierze, jak i w wymiarze intelektualnym. Równie mocną stroną wspólnoty Getsemani jest niesamowita zdolność do udzielania się nie tylko w ramach spotkań Odnowy, lecz również ogromne poczucie odpowiedzialności względem całej wspólnoty parafialnej.

Proszę o kilka zdań komentarza … jak przebiegały tegoroczne rekolekcje.

– Tegoroczne Rekolekcje  Ewangelizacyjne Odnowy (w skrócie REO) były kameralne. Zgłosiło się siedmiu uczestników z Iławy i okolic. Rekolekcje trwały przez dziewięć tygodni. Każdy z rekolektantów otrzymał “zeszyt ćwiczeń duchowych”, który towarzyszył im w indywidualnej pracy każdego dnia. Co środę spotykaliśmy się w kościele. W ramach tych spotkań odbywała się krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie grupy dzielenia oraz konferencja wprowadzająca w nowy tydzień pracy indywidualnej.

Co jest najważniejszym przesłaniem każdych rekolekcji REO?

– Najważniejszym przesłaniem jest zawsze pierwszy krok kerygmatu- miłość Boga do Jego stworzenia. Każdy z nas powinien sobie uświadomić, że Bóg kocha MNIE bezwarunkowo oraz że jest to miłość odwieczna. Tylko w świetle tej miłości  jesteśmy w stanie zmierzyć się z następnymi etapami rekolekcji, odpowiednio je przeżyć i przyswoić, a także podjąć właściwe decyzje w punktach zwrotnych formacji.

Jak wygląda „codzienność” wspólnoty?

– Jako wspólnota spotykamy się w każdą środę. Spotkania mogą przybrać różne formy: w salce, kiedy wspólnie modlimy się, śpiewamy czy dzielimy się Słowem Boży, może to być wspólna Eucharystia lub adoracja Najświętszego Sakramentu (zarówno w milczeniu, jak i prowadzona), może to również być spotkanie “okolicznościowe” jak na przykład wspólny różaniec przy grobach naszych bliskich w listopadzie. Członkowie wspólnoty włączają się również w życie liturgiczne parafii poprzez odczytywanie lekcji w trakcie Eucharystii i obstawianie procesji z darami podczas niedzielnych sum oraz innych uroczystości. Ponadto każdy z członków odnowy stara się indywidualnie wzrastać w wierze poprzez osobistą modlitwę, uczestniczenie w Eucharystii i nabożeństwach okresowych, lekturę Pisma Świętego.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i cóż … zapraszamy wszystkich, kto jeszcze nie doświadczył żywego Chrystusa w szeregi wspólnoty „Getsemani”.

 

 

 

Ostatnie wpisy