11 lutego 2024 r. – VI niedziela zwykła Światowy Dzień Chorego

ogłoszenia
  1. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Maryja powiedziała Bernadecie: „Proście Boga o nawrócenie grzeszników”!
  2. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Z tej okazji zapraszamy w dniu dzisiejszym wszystkie osoby chore i w podeszłym wieku  na specjalną Mszę św. o godz. 15:00. Będzie to Msza św. w intencji chorych połączona z indywidualnym namaszczeniem olejami świętymi i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Prosimy rodziny, sąsiadów i ludzi dobrej woli, aby pomogli chorym i osobom starszym przybyć na tę Mszę św.
  3. We wtorek, 13 lutego, będziemy zanosić modlitwy do Boga za pośrednictwem Matki Bożej Fatimskiej. Porządek nabożeństw w tym dniu będzie następujący: 17:20 – różaniec fatimski, 18:00 – Msza św. z kazaniem.
  4. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 14 lutego, przypada ŚrodaPopielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze św.  tego dnia będą o godz. 7:00, 10:00, 12:00, 16:30, 18:00 i 20:00 . Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pamiętajmy, że jest to również tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
  5. Pamiętajmy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  6. Przez cały Wielki Post w każdy piątek zapraszamy do rozważania Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. O godz. 16:30 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci, natomiast o godz. 17:30 dla dorosłych. W każdą niedzielę o godz. 17:20 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali, które będzie połączone z kazaniem pasyjnym. Zachęcamy też do odmawiania modlitwy: „Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu” po Komunii Świętej przed wizerunkiem Pana Jezusa ukrzyżowanego w piątki Wielkiego Postu, gdyż można zyskać za to odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  7. W tym tygodniu czeka naszą wspólnotę parafialną niezwykłe i doniosłe wydarzenie. 15 lutego, w godzinach popołudniowych i wieczornych, nawiedzą naszą świątynię relikwie bł. Rodziny Ulmów z Markowej (bł. małżonków Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci), która została zamordowana w 1944 r. za pomoc udzieloną miejscowym Żydom. Podczas tego nawiedzenia będziemy trwać na modlitwie prosząc Boga „o miłość, zgodę, jedność i wiarę w naszych rodzinach”. Będzie również indywidualne błogosławieństwo rodzin, małżonków i wszystkich obecnych relikwiami Błogosławionej Rodziny.
  8. Aby poczuć większą więź duchową z bł. Rodziną Ulmów, zapraszamy w poniedziałek, 12 lutego, po wieczornej Mszy św. (ok. 18:45) do sali parafialnej na seans filmowy p: „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”. To wzruszająca opowieść o dobru, które pokonuje zło, o sensie poświęcenia, o człowieczeństwie, które triumfuje.
  9. My, Wasi kapłani, serdecznie zapraszamy Was wszystkich w następną niedzielę, 18 lutego, o godz. 16:00 na niecodzienny koncert, który odbędzie się w naszej świątyni. Będzie to muzyczno-poetycka droga krzyżowa pt.: „Idziemy za Tobą” w wykonaniu zespołu „Noro Lim” z Krakowa. Poprzez ten koncert pragniemy Wam podziękować, drodzy Parafianie, za bardzo miłe i serdeczne przyjmowanie nas podczas wizyty duszpasterskiej, a także za dar Waszych ofiar.

Ostatnie wpisy