19 listopada 2023 r. – XXXIII niedziela zwykła

ogłoszenia
  1. Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, żezbliża się do końca rok liturgiczny. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem. Pamiętajmy jednak, że Pismo Święte jednoznacznie stwierdza, iż data Pańskiego przyjścia jest nieznana i tak musi pozostać.
  2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.
  3. Rozpoczyna się ostatnia dekada listopada. W tych dniach codziennie o godz. 17:30 modlimy się za naszych bliskich zmarłych podczas różańca wypominkowego. Tym bardziej zachęcamy do licznego udziału w tej modlitwie naszej wspólnoty parafialnej, która jednocześnie włącza nas w modlitwę całego Kościoła pielgrzymującego, pragnącego wspomóc naszych braci należących już do Kościoła oczyszczającego się. Oni sami sobie nie mogą już pomóc, za to za naszą modlitewną pamięć mogą odwdzięczyć się swoim wstawiennictwem przed tronem Bożym.
  4. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Już za dwa tygodnie  – 3 grudnia – rozpocznie się w Kościele okres a Przygotowujemy się wtedy do właściwego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Niech to przygotowanie nie ogranicza się do przedświątecznej krzątaniny i gorączki zakupów. Jako ludzie wierzący mamy wtedy przygotować swoje serca poprzez modlitwę, udział w rekolekcjach, przystąpienie do sakramentu pokuty i czynienie dobra.
  5. W przyszłą niedzielę zakończy się w Kościele powszechnym rok liturgiczny, którego hasłem były słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim w tym roku była refleksja nad Kościołem, jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.
  6. Ofiary złożone na tacę w dniu dzisiejszym są przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  7. Wspólnota „Mężczyźni Świętego Józefa” zaprasza panów w każdą 3. niedzielę miesiąca na „Bardzo Męski Wieczór”, czyli katechezę, adorację, medytację, modlitwę i męskie sprawy. Najbliższy „Bardzo Męski Wieczór” odbędzie się dzisiaj o godz. 19:00. Tematem wieczoru będzie OPANOWANIE.
  8. Pragniemy przekazać słowa serdecznych życzeń dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Prosimy o miłosierdzie Boże dla tych, którzy odeszli do domu Ojca.

Ostatnie wpisy