Ogłoszenia duszpasterskie – 3 grudnia 2023 r. – I niedziela adwentu

ogłoszenia
 1. Dziś w liturgii Kościoła rozpoczyna się adwent. Jest to czas niezwykły – czas oczekiwania Zbawiciela przygotowujący nas do uroczystości Bożego Narodzenia. Wraz z adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, którego hasłem są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem programu duszpasterskiego jest ożywienie świadomości wiernych, czym jest Kościół jako wspólnota i przybliżenie soborowej wizji Kościoła jako komunii.
 2. Patronką naszego adwentowego czuwania jest Maryja. W związku z tym od jutra przez cały adwent będzie odprawiana od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 Msza św. roratnia, a w sobotę o godz. 7:00. Podczas rorat zapalamy świecę wyobrażającą Maryję – niosącą światu Chrystusa – Światłość prawdziwą.
 3. Na roraty serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci. Niech Pan Jezus widzi, że naprawdę na Niego czekacie! Przychodźcie na tę Mszę św. z lampionami. W kwiaciarni „San Alberto” możecie nabyć kolorowy i łatwy do sklejenia lampion. W tym roku na roratach będziemy budowali w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomoże nam w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech. Skorzystacie z rad i wskazówek udzielanych przez Biedaczynę z Asyżu. Pamiątką uczestnictwa w roratach będzie plansza z „Małego Gościa Niedzielnego” z obrazkami, które będziecie kolekcjonować przez cały a
 4. W kancelarii parafialnej, po każdej Mszy św., można nabywać pobłogosławiony w kościele opłatek wigilijny, w dni powszednie zaś przed Mszą św. wieczorną.
 5. W kwiaciarni „San Alberto” oraz w kancelarii parafialnej można nabywać świecę „Caritas” w cenie 10 zł. Kupując ją po raz kolejny niesiemy pomoc najuboższym dzieciom. Uczyńmy wszystko, aby podczas tegorocznej Wigilii na każdym stole płonęła świeca „Caritas” – znak naszej solidarności z potrzebującymi pomocy.
 6. Jutro, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy.
 7. W środę, 6 grudnia, będziemy prosić o wstawiennictwo św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich.  Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego świętego Biskupa.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Tego dnia dziękujemy Bogu za Najświętszy Sakrament i modlimy się za kapłanów oraz o powołania kapłańskie. W związku z tym zapraszamy tego dnia na Mszę św. o godz. 18:00, podczas której w sposób szczególny będziemy się modlić za kapłanów oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne w naszej parafii. Po Mszy św. będzie specjalne nabożeństwo w tej intencji. Grupa Modlitwy do Najdroższej Krwi Chrystusa zaprasza również tego dnia o godz. 17:00 na nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w intencjach wynagradzających za grzechy nasze i całego świata oraz w intencji świętych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 9. W piątek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszym kościele godzinki o Niepokalanym Poczęciu o godz. 6:30 oraz Msze św. o godz. 7:00, 10:00 i 18:00. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Chociaż jest to dzień pracy, zachęcamy do licznego udziału we Mszy św.
 10. Następna niedziela będzie dniem naszej solidarności i  łączności z Kościołem na Wschodzie, czyli  Kościołem w krajach byłego Związku Radzieckiego. Po każdej Mszy św. będziemy zbierać do puszek ofiary na pomoc dla Polaków bądź ludzi polskiego pochodzenia mieszkających za naszą wschodnią granicą. Borykają się oni  z wieloma trudnościami materialno-bytowymi, odzyskują kościoły albo muszą je budować na nowo.
 11. W następną środę – 13 grudnia – rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Będą one okazją do spokojnego zastanowienia się nad naszym życiem i do duchowej odnowy. Uczyńmy wszystko, aby wziąć  w nich czynny udział. Rekolekcje będą trwały od środy do soboty włącznie. Plan rekolekcyjny podamy w następną niedzielę.

 

 

Ostatnie wpisy