Ogłoszenia 15 sierpnia  2021 r. – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ogłoszenia
 1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. Dzisiaj celebrujemy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie każdej Mszy św. pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty. Dziękujemy w ten sposób za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
 2. „Niepokalana Matka Boża zawsze dziewica Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem” – to fragment z Konstytucji Apostolskiej Munificentissimus Deus, ogłoszonej przez Piusa XII
  w 1950 roku. Na mocy tego orzeczenia Wniebowzięcie Maryi jest dogmatem Kościoła katolickiego.
 3. Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj po każdej Mszy św. przed kościołem są zbierane ofiary na pomoc parafii w Kępkach,  1 lipca częściowemu spaleniu uległ kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pospieszmy z pomocą tamtejszej wspólnocie parafialnej, by mogła odbudować swój kościół. Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
 4. W sobotę, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 5. W sierpniu pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji trzeźwości naszego narodu. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawiać się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
 6. Dzisiejsza uroczystość to także rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tzw. Cud nad Wisłą i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o polskich żołnierzach strzegących naszego bezpieczeństwa i pełniących pokojowe misje w różnych zakątkach świata.
 7. Zbliża się nowy rok szkolny i katechetyczny.  Prosimy rodziców o dopilnowanie, aby dzieci miały podręczniki i ćwiczenia lub zeszyty do religii.
 8. Choć większość czasu wakacji już poza nami, to wszystkim, którzy korzystają z wypoczynku, pragniemy życzyć, by był on piękny i bezpieczny.
 9. Pozdrawiamy serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia. Zmarłym w ostatnim czasie parafianom pragniemy wypraszać życie wieczne.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było wypełnione czcią do Matki Bożej.
 • 20 VIII – św. Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”.
 • 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci”.

Ostatnie wpisy

„Małżeński Weekend”

Nasza parafia św. Brata Alberta wraz z duszpasterstwem rodzin i wspólnotą „Mężczyźni św. Józefa,  w dn. 21-22 kwietnia zaprosiła małżonków na „Małżeński Weekend”. Gościem specjalnym