Ogłoszenia duszpasterskie – 17 marca 2024 r. – V niedziela Wielkiego Postu

ogłoszenia

17 marca 2024 r. – V niedziela Wielkiego Postu

  1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu, zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
  2. W najbliższy piątek zapraszamy wszystkich na rozważanie męki i śmierci Pana Jezusa podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ze względu na rekolekcje w najbliższy piątek będzie tylko jedna Droga Krzyżowa o godz. 17:30. W niedzielę natomiast zapraszamy na Gorzkie Żale o godz. 17:20.
  3. Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie. Wykorzystajmy jak najowocniej ten święty czas, by przygotować się duchowo do najważniejszej uroczystości w roku liturgicznym. Zachęcamy, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Panem Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Pamiętajmy, że w tych świętych dniach Wielkiego Postu każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie. Świat oczekuje dziś od chrześcijan wiarygodnego świadectwa komunii i solidarności.
  4. W najbliższą środę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które potrwają do soboty. Będzie je głosił ojciec redemptorysta. Zachęcamy wszystkich do udziału w tych rekolekcjach. Prosimy o zarezerwowanie sobie czasu na dobre i pełne przeżycie rekolekcji. Plan rekolekcji zamieszczony jest w gablotach przed kościołem, w „Albertówce” i na stronie internetowej parafii.
  5. We wtorek, 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież bł. Pius IX w 1870 roku ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy św. tego dnia przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do św. Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
  6. Dzisiaj wieczorem, po nowennie do św. Józefa, zapraszamy panów na spotkanie formacyjne wspólnoty „Mężczyźni Świętego Józefa”.
  7. Przyszła niedziela, 24 marca, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy palmy wielkanocne, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.
  8. Dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Za złożone ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  9. Dziękujemy za ofiary składane na kwiaty do Bożego Grobu.

Ostatnie wpisy