Ogłoszenia duszpasterskie – 17grudnia 2023 r. – III niedziela adwentu

ogłoszenia
 1. Trzecią niedzielę adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.
 2. Wczoraj zakończyliśmy rekolekcje adwentowe. Przypatrzmy się, jak przeżyliśmy ten święty czas. Czy pojednaliśmy się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź?
 3. Trzeci tydzień adwentu to czas szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Codziennie będziemy polecać Panu Bogu rodziny naszej parafii, aby rozwijało się w nich życie wiary.
 4. W tym tygodniu już ostatnia okazja, aby uczestniczyć we Mszy św. roratnej, od poniedziałku do piątku o godz. 18:00, a w sobotę o godz. 7:00.
 5. Opłatek wigilijny oraz świece Caritas można nabywać dzisiaj po każdej Mszy św. oraz w dni powszednie w godz. 17:00 – 18:00 w kancelarii parafialnej.
 6. Chorych, których zgłosicie w kancelarii parafialnej, będziemy odwiedzać z sakramentami świętymi w sobotę, 23 grudnia, w godz. 15:30 – 17:00.
 7. Za tydzień, w czwartą niedzielę adwentu, przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. będą odprawiane tak, jak w każdą niedzielę, z wyjątkiem Mszy św. o godz. 15:00 i 18:00, których nie będzie.
 8. Zachęcamy, aby jak najlepiej przygotować się duchowo do nadchodzących świąt. Spowiedzi będziemy słuchać w dni powszednie w godz. 17:30 – 18:00. Nie odkładajmy sakramentu pokuty na ostatni dzień adwentu, czyli przyszłą niedzielę.
 9. Wieczerzę wigilijną postarajmy się przygotować wcześniej, aby niedziela pozostała dniem świętym, ale do stołu zasiądźmy tradycyjnie 24 grudnia wieczorem. W Wigilię, zwłaszcza, gdy przypada w niedzielę, nie obowiązuje post. Warto jednak zachować tradycję i ograniczyć ilość i jakość spożywanych w tym dniu pokarmów.
 10. W Wigilię Bożego Narodzenia po Mszy św. od godz. 14:00 do 15:00 będzie  można odebrać w naszym kościele Betlejemskie Światełko Pokoju, które przekazali nam iławscy harcerze. Przy odbiorze światełka istnieje możliwość wsparcia działalności harcerskiej na ziemiach iławskich poprzez ofiarę na statutowe działania harcerskie.
 11. Przypominamy, że w chrześcijańskim domu przed podzieleniem się opłatkiem należy przeczytać ewangeliczny opis Narodzenia Chrystusa i odmówić wspólnie modlitwę „Ojcze nasz”. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na stół wigilijny alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać kolędy, by wspólnie się radować z przyjścia Zbawiciela na świat.
 12. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się
 13. W tym duchu również przyjdźmy na pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Wieczorem odprawimy 3 pasterki: o godz. 20:00, 22:00 i 24:00. 
 14. Wizytę duszpasterską w naszej parafii rozpoczniemy 27 grudnia. Szczegółowy plan kolędy podamy w następną niedzielę.

Ostatnie wpisy

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ DO WŁOCH

Zapraszamy na samolotową pielgrzymkę do Włoch w dniach 5 – 11 czerwca 2025 r. Plan i szczegóły – na załączonych plakatach. Zapisy w biurze parafialnym