Ogłoszenia duszpasterskie – 2 kwietnia 2023 r. Niedziela Palmowa

ogłoszenia
  1. Dzisiaj wkraczamy w Wielki Tydzień. Przeżyjmy go tak, jak powinni przeżywać go chrześcijanie: w powadze i wyciszeniu. Szczególnie Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota niech będą dla nas dniami szczególnego przeżywania Misterium Paschalnego. Wyrazem tego będzie nasz udział w liturgii Triduum Paschalnego. Nabożeństwa w te dni rozpoczynamy o godz. 18:00. Każdego dnia adorować będziemy Najświętszy Sakrament do godz. 22:00.
  2. Plan adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest wywieszony w gablotach przed kościołem i zamieszczony w dzisiejszym numerze „Albertówki” oraz na stronie internetowej parafii.
  3. Aby owocnie i pięknie przeżyć Święte Triduum Paschalne, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Pan Jezus, jak słyszeliśmy o tym w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także i nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Jego łaski. Okazja do spowiedzi świętej będzie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 16:30 do 18:00.
  4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18:00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
  5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
  6. W Wielki Piątek, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.
  7. W Wielki Piątek rozpoczniemy, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa objawiającego się św. Siostrze Faustynie, duchowe przygotowania do święta Miłosierdzia Bożego, które będziemy obchodzić, jak co roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. To przygotowanie polega na odprawieniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Od Wielkiego Piątku codziennie aż do soboty poprzedzającej Niedzielę Bożego Miłosierdzia, po Mszy św. o godz. 18:00 będziemy w naszej świątyni odmawiać wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy też wszystkich, którzy nie mogą przyjść do świątyni, do indywidualnego odprawienia tej nowenny. Pan Jezus powiedział do św. Siostry Faustyny: „W tej nowennie udzielę duszom wszelkich łask.” (Dz. 796).
  8. Na liturgię Wielkiej Soboty prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  9. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych.  Błogosławieństwo pokarmów  od godz. 12:00, co pół godziny, aż do 18:00.
  10. W środę, po Mszy św. o godz. 18:00,zapraszamy na Drogę Krzyżową, która będzie prowadzić od naszej świątyni ulicami: 1 Maja, Wiejską, Baczyńskiego i Okulickiego oraz ponownie Wiejską i 1 Maja.  Podczas Drogi Krzyżowej będziemy nieść zapalone świece.
  11. Chorych, których zgłosicie w kancelarii parafialnej, będziemy odwiedzać z sakramentami św. w środę od godz. 15:30.
  12. Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na kwiaty do Bożego Grobu.
  13. Procesja rezurekcyjna w Wielką Niedzielę będzie o godz. 6:00 rano.
  14. Msze św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego będą odprawiane w następującym porządku: o 6:00, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 15:00 i wieczorem o 18:00.
  15. Dzisiaj  mija  rocznica śmierci Jana Pawła II, świętego Papieża Polaka. Serdecznie zachęcamy, aby włączyć się w inicjatywę uczczenia rocznicy jego odejścia do domu Ojca. Pamiętajmy, aby wywiesić papieską flagą i wystawić w oknie wizerunek św. Jana Pawła II. O godz. 21. 37 zapalmy świece i odmówmy akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Ostatnie wpisy

„Małżeński Weekend”

Nasza parafia św. Brata Alberta wraz z duszpasterstwem rodzin i wspólnotą „Mężczyźni św. Józefa,  w dn. 21-22 kwietnia zaprosiła małżonków na „Małżeński Weekend”. Gościem specjalnym