- Dzisiaj wkraczamy w Wielki Tydzień. Przeżyjmy go tak, jak powinni przeżywać go chrześcijanie: w powadze i wyciszeniu. Szczególnie Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota są dla nas dniami szczególnego przeżywania Misterium Paschalnego. Nabożeństwa w te dni rozpoczynamy o godz. 18:00.
- Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Przez uczestnictwo w liturgii wieczornej tego dnia oddamy należną cześć sakramentom, poprzez które Bóg zsyła na nas swoje łaski. Każdego dnia adorować będziemy Najświętszy Sakrament od godz. 7:00 do 22:00.
- Plan adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest wywieszony w gablotach przed kościołem i zamieszczony w dzisiejszym numerze „Albertówki” oraz na stronie internetowej parafii.
- Aby owocnie i pięknie przeżyć Święte Triduum Paschalne, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Okazja do spowiedzi świętej będzie w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę od godz. 16:30 do 18:00.
- W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego– zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.
- Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek będzie sprawowana o godz. 18:00. W tym roku nie będzie jednak adoracji krzyża przez ucałowanie. Krzyż trzymany przez celebransa wierni będą adorować ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia), nie będzie też procesji do Grobu Pańskiego.
- Podczas liturgii Wielkiej Soboty nie będzie rozpalenia ognia przed kościołem. Paschał zostanie zapalony w głównych drzwiach świątyni i wniesiony do prezbiterium.
- Poświęcenie pokarmów wielkanocnych będzie w Wielką Sobotę od godz. 12:00, co pół godziny, aż do 17:30 Zgodnie ze wskazaniami Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego, poświęcenie odbędzie się na zewnątrz kościoła. Dlatego prosimy o pozostanie przed głównym wejściem do świątyni, o trzymanie w rękach koszyczków z pokarmami wielkanocnymi. Prosimy także o zakrycie twarzy i zachowanie dystansu 1,5 m.
- Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na kwiaty do Bożego Grobu.
- Msze św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego będą odprawiane w następującym porządku: 6:00 (bez procesji rezurekcyjnej), 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 15:00, 16:30 i 18:00. W poniedziałek wielkanocny porządek Mszy św. będzie niedzielny.
- Śniadanie wielkanocne rozpocznijmy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz modlitwy „Ojcze nasz”, a głowa rodziny niech wypowie słowa: „Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!”, a pozostali odpowiedzą: „Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!”
Uroczystości i święta w roku 2025
Święta kościelne w Polsce Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we mszy świętej oraz